Seyir Defterim 2019/20

Oldukça ilginç günler yaşıyoruz. ABD’nin Huawei ürünlerini güvenlik gerekçesiyle yasaklamasından sonra Google’da üzerine düşeni yaptı ve Huawei ürünlerine android güncellemesi, play store, youtube, gmail gibi google ürünlerine erişimi kaldırdı. Bu durumda Huawei sadece Android’in açık kaynaklı temel hizmetlerini kullanabilecekmiş. ( Reuters)

Google’ın kararında sonra Qualcomm, Intel, Broadcom gibi dev firmalar da Huawei ile çalışmayacaklarını açıkladılar. Android konusu şu an için dünya çapında Huawei cep telefonu kullanıcılarının bir numaralı konusu.

Bu durum neredeyse hayatımızın bir parçası olan Google’ın gmail, android, drive, youtube, takvim, analytics vs gibi bir çok servislerini kullanan bizim için de büyük bir ders niteliğinde. Yıllardır sanki bizimmiş gibi kullandığımız ABD menşeili Google, erişimimizi keserse ne olur düşünmek bile istemiyorum. Her şey bir tarafa tüm epostalar gmail’de. Banka, internet servisleri, e-devlet, faturalar vs.

Anlaşılan o ki yeni büyük savaşın ilk aşaması olan ticari savaşlar bize doğru büyük bir cismin yaklaştığını gösteriyor. Türkiye olarak an itibari ile gözlemci sıfatıyla bulunuyor olmamız, maalesef muhtemel tehlikelerden sonsuza kadar korunmamızı sağlamayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.