15 Ağustos 2018’den Notlar

deprem-marmara-harita-twitter
https://twitter.com/CYaltirak/status/1029443702371049472
  • Beklenen büyük Marmara/İstanbul depremiyle alakalı bilgilendirici bir tweet gördüm. “1509 depreminden bu yana 509 yıl, 1753 ten 264 yıl, 1776 depremlerinden 252 yıl geçti. Marmara’da kırılabilecek 4 segment Mw 7.2–7.6 büyüklüğünde deprem üretecek. Haritada G değerleri var. 0.2 g üzeri olan her yer yıkıcı, 0.3 g üzeri ağır yıkıcıdır.”
  • Yunanlıların sınırı ‘yanlışlıkla’ geçtiğini söylediği 2 yunan askeri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (NTV Haber)
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık marka vererek konuşmaya başladı. iPhone ve ABD’li elektronik ürünlere boykot uygulayacaklarını söyledi. Samsung ve Vestel Venüs telefon kullanmamız için telkinde bulundu. Bence siyasi amaç güden, halkın gazını alan ve temelsiz bir açıklama. Bizim başka bir şeye ihtiyacımız var bence. (Hürriyet)
  • ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği bazı ürünlere vergi koyması ve doların 7.0 TL’ye ulaşması sonrasında THY, Turkcell, Filli Boya gibi bir çok yerli firma facebook, youtube, google, twitter ve instagram gibi yabancı medya şirketlerinde reklam vermeyi durdurduğunu açıkladı. Bakalım işin sonu nereye kadar gidecek. Emin değilim ama toplam miktar -bir sene reklam vermeseler- 100 milyon dolardan fazla edebilir.
  • Dolar 6.15 TL, Euro 7 TL civarı.
  • Geçtiğimiz hafta düzenlenen Black Hat siber güvenlik konferansında otomobillerin ya da uçakların siber saldırıya uğrama ihtimaliyle ilgili sunumlar ilgi çekiciydi ancak birçok sunumda göze çarpan tema zihin sağlığı oldu. Kaygı bozukluğu ve depresyon gibi konular aslında siber güvenlik alanına uzak değil. Stresin yoğun şekilde hissedildiği bu alanda profesyoneller uzun saatler boyunca, önemli ağları korumak için çok ciddi bir baskı altında çalışıyor. Black Hat’in yeni odak noktasının artık teknolojiden ziyade insanlar olması endüstride daha geniş değişiklikler yaşanmasını sağlayabilir. (DunyaHalleri)
  • Son zamanlarda ihtiyacım olan en önemli şey: Güzel Ahlak (Ahmet Tomor Hoca Efendi)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.