İnsan beyninde yeni tür sinyal keşfedildi

Bilim insanları, insan beyninde yeni bir tür sinyal keşfederken, bu sinyalin, beynimizin özgün hesaplama yönteminde anahtar rol oynuyor olabileceğini ifade ediliyor.

Beynimizdeki nöronlar, elektrik sinyalleri şeklinde bilgi alışverişinde bulunan karmaşık, labirent ağlarla birbirine bağlanır. Sinyaller, her bir mörondan ‘akson’ adı verilen bir fiberden çıkar ve ‘dentrit’ adı verilen giriş liflerinden de alınır. Humboldt Üniversitesi’nden araştırmacı Matthew Larkum ve ekibi, beynin dış kortikal hücrelerindeki nöronların kemirgenlerle karşılaştırıldığında onlarda görülmeyen bir yoldan sinyal ilettiğini keşfetti.

Araştırmalar bu mekanizmanın ‘dereceli’ sinyal ürettiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, beyin tümörüne sahip olan ve epileptik hastalarda ameliyat sırasında çıkarılan doku bölümlerindeki elektriksel aktiviteyi ölçüp, yapılarını analiz ederler. Nöronlar, insanlara özel bir özellik olan serebral korteksin orantısız olarak kalın katmanları 2 ve 3’ten çıkarılır. Bu katmanlarda inanılmaz derecede yoğun nöronal ağlar bulunur. Beyin korteksindeki bireysel hücrelerin elektrik sinyalini sodyum iyonları ile değil de kalsiyum iyonları ile taşıdığı keşfedilir. Birbiri ardına hızlı bir şekilde art arda meydana gelen ‘süper kısa ve ani’ yükselmeler görülür. Bir başka deyişle, pozitif yüklü iyonların bu kombinasyonunu daha önce hiç görülmemiş olan, kalsiyum aracılığı ile dedritsel aktivite potansiyel dalgalarını başlatmıştır. Araştırmacılar deneylerini daha da ileri götürürler ve bunu bir bilgisayar simülasyonunda modellerler. Sonuç olarak, araştırmacılar, insan nöronlarının ve dendritlerinin daha önce düşünülenden çok daha akıllı ve güçlü bir şekilde girdi bilgilerini hesaplayabileceğini belirtirler.

Çeviri: Aylin ER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.