Facebook VR gözlükler için holografik ekran üzerine çalışıyor

Facebook’un VR/AR ar-ge bölümü holografik görüntü teknolojisi kullanarak bugüne kadar ki en ince VR gözlük konseptiyle ilgili araştırması yayınladıFacebook Reality Labs, polarizasyon tabanlı optik katlama ve holografik lensler (polarization-based optical ‘folding’ and holographic lenses) adını verdikleri iki temel özelliği birleştiren bir yaklaşım gösteren yeni araştırmaları ile VR dünyasında tüm dikkatleri üzerinde çekti. Çalışmada, araştırmacılar (Andrew Maimone ve Junren Wang) sadece 9 mm kalınlığında fonksiyonel bir VR gözlüğü oluşturmayı başardı. Henüz ‘proof of consept’ aşamasında olan araştırma ile ilgili başka harika bilgilerde var.

Video game demo

Araştırmanın inanılmaz derecede kompakt boyutunun ötesinde başka faydaları da var; günümüzün sanal gerçeklik -VR- ekranlarından çok daha geniş bir renk gamını destekleyebileceğini ve ekranlarının “çözünürlüğü görme sınırına ölçeklendirmeye” izin vereceği söyleniyor.

Soldaki klasik VR gözlüğü, sağdaki holografik lens kullanılarak

Sanal gerçeklik başlıkları ilk çıktığından beri en büyük açmazları boyutlarıydı. Bu boyutların nedeni ise ekrandan çıkan ışığın optik lensler ile gözünüze odaklaması için mesafe gerekliliğiydi. Facebook araştırmacıları bu noktada ‘optical folding‘ olarak adlandırdıkları optik katlama yöntemi ile holografik lens yardımıyla gözün görmesi için gereken mesafeyi minimuma indirmeyi başardı.

Tabiki araştırmacılar sadece videoda görebileceğiniz gibi yeşil renkli bir deneyimin ötesine geçmeyi ve tam renk kullanarak normal bir gözlüğe yakın boyutlarda VR deneyimi sunmak için çalışıyor. Araştırmanın tüm detaylarının yayınladığı Facebook Research blogundaki yazı, bize neyin beklediğini ve sanal gerçeklik dünyasının neye doğru evrildiğini gözler önüne seriyor. Böyle yüksek teknoloji ürünleri kısa vadede görmeyi beklemiyorum. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğim.

Kaynak: https://research.fb.com/blog/2020/06/holographic-optics-for-thin-and-lightweight-virtual-reality/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.