HTC kurucusundan VR sosyal medya ve 5G’li VR gözlük

All images from XRSPACE.io

Tayvan’ın Taipei kentindeki özel bir etkinlikte, HTC kurucu ortağı ve eski CEO’su Peter Chou, yeni XRSPACE girişiminden ilk ürünleri açıkladı. Hem 5G özellikli bağımsız sanal gerçeklik başlığı hem de Facebook Horizon ile rekabet eden yeni bir sosyal VR platformunu tanıttı.

XR deneyimini tüketiciye sunan şirket, yaptığı açıklamaya göre amacını; sanal dünyada nasıl sosyalleştiğini, nasıl bağlandığını ve ortak çalışma imkanlarını nasıl kullandığı hakkında öncü rol oynamak olarak tanımlıyor.

Ayrıca 5G ve yapay zeka teknolojilerini birleştirerek gerçek hayatta olduğu gibi sanal dünyadada etkileşimi değiştirerek geleceğin sosyal medya platformunu sunmayı ve bunu anlamlı hale getirmeyi amaçlıyor.

Image via XRSPACE

Aynı toplantıda tanıttığı sanal gerçeklik başlığı XRSPACE Mova bağımsız ve kablosuz kullanımıyla dikkat çekiyor. VR başlığının donanım özelliklerinin son hali net olmasa alınan bilgilere göre cihazın kalbinde Snapdragon 845 yer alıyor. 8GB ram , 5G/LTE/WiFi bağlantı özellikleri, 90Hz ekran tazeleme hızı ve 470 gr ağırlığında olduğu tahmin ediliyor. 2020’nin 3. çeyreğinde piyasaya çıkması beklenen sanal gerçeklik gözlüğü için açıkçası merak içindeyim.

Image via XRSPACE

Sunduğu özelliklerin Oculus Quest‘e ciddi rakip olması ve kurucusunun HTC‘den gelen VR deneyimi, sektörde rekabetin giderek artacağına işaret ediyor. Özellikle XR deneyiminin bir çok sanal gerçeklik gözlüğünde ortak bir katman olması ise uygulama geliştiricilerin oldukça işini kolaylaştırıyor. Tüm bunları 5G ve yapay zeka -AI- teknolojiyse harmanlayınca ortaya devrimsel yeni bir deneyim fırsatı ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.