Apple’ın yeni VR atağı bir taşla iki kuş vuruyor

Spor müsabakaları, canlı yayın, 3 boyut ve sanal gerçeklik denince akla gelen platform olan Nextvr‘ın Apple tarafından alındığı kesinleşti. Bloomberg’den Mark Gurman‘ın yaptığı haber ve sonrasında Nextvr’ın websitesinde yayınladığı mesaj bizlere yayıncılık, sanal gerçeklik gözlüğü, artırılmış gerçeklik ve Apple TV bağlamında yeni ŞEYlerin yaklaştığını hissettiriyor.

Kısaca Nextvr’ı tanımak gerekirse; bir çok VR uygulamasının aksine gerçek dünyadaki etkinlikleri canlı olarak ve sanal gerçeklik teknolojileri kullanarak sunma konusunda uzmanlaşmış bir VR girişimi. Sektörün en iyi yüksek çözünürlüklü 3D (üç boyutlu) yayın akışı sunan firması olarak biliniyor. NBA, konserler, futbol maçları ve etkinlik yayınlarını canlı olarak VR, 360 derece video gibi çözümlerle başarılı işler çıkartıyorlardı.

Satın alım her ne kadar onaylansa da Apple, her zaman olduğu gibi konu hakkında detaylı bilgi vermiyor. Yapılan bu satın alım Apple’ın seneye çıkartması beklenen VR/AR gözlüğü ve kullanıcılarına özel içerik sunmak isteyen Apple TV platformuda destekleyerek adeta bir taşla iki kuş vuracağını söylemek yanlış olmaz.

Sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik teknolojinde ürünler/servisler sunan bazı firmaların ilgi çekmesi ve onca yatırım olmasına rağmen kapanmasının en önemli nedeni içerik eksikliğiydi. Yapılan yatırımları altını dolduracak uygun fiyatlı ve kaliteli içerikle kullanıcıları buluşturamadılar. Anladığım kadarıyla Apple, işi sağlam kazığa bağlamak istiyor ve VR/AR sektörüne girdiğinde kullanıcıları tatmin edecek bir platform sunacaklar.

Bünyesine kattığı Nextvr’ın önümüzdeki yıllarda Apple’ın ürün ve servisleriyle nasıl entegre edeceklerini, tüketicinin karşısına nasıl yenilikler çıkartacaklarını merakla bekliyor olacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.