Avustralya İlk Yapay Zekalı İHA’sını Teslim Aldı

Boeing Australia has built the first of three Loyal Wingman aircraft, which will serve as the foundation for the Boeing Airpower Teaming System being developed for the global defense market. The aircraft are designed to fly alongside existing platforms and use artificial intelligence to conduct teaming missions. (Boeing photo)

Boeing liderliğindeki bir ekip, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için, mürettebatlı askeri uçaklarla koordinasyon içinde uçmak için tasarlanmış yapay zeka -AI- donanımlı bir drone olan ilk “Loyal Wingman” insansız hava uçağına kavuştu.

İnsanlı ve insansız platformların yeteneklerini genişletmek için yapay zeka kullanan bu uçak50 yıldan uzun bir süredir Avustralya’da tasarlanan ve üretilen ilk uçak. Boeing’in ABD dışındaki insansız uçaklara yaptığı en büyük yatırım olma özelliğini de taşıyor.

Loyal Wingman ihası, 2.000 deniz milinden (yaklaşık 3700 km) fazla uçma kapasitesiyle avcı benzeri bir performans sunmayı amaçlıyor. Bugün ortaya konan prototip, yıl içinde sonra taksi testleri, uçuş testleri ile yer testine başlayacak. Ayrıca üretilen yapay zekalı bu drone Boeing Hava Gücü Ekip Sistemi (ATS) için de temel teşkil ediyor.

Kaynak: https://boeing.mediaroom.com/2020-05-05-Boeing-rolls-out-first-Loyal-Wingman-unmanned-aircraft#assets_20295_130677-117

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.