Bir Başka Çılgın Türk Erden Eruç ve #CastawayWithPurpose Projesi

Bugün twitter üzerinden keşfettiğim daha doğrusu beni takip etmesiyle farkına vardığım inanılmaz birinden bahsedeceğim. Çoğumuzun hayalini bile edemeyeceği şeyleri hayal eden ve daha da önemlisi hayallerini gerçeğe dönüştüren bir Türk’den bahsedeceğim.

Bu kişi: Erden Eruç (d. 1961), Türk dağcı, denizci ve gezgin. KaslaGit sloganıyla yola çıkmıştır. “Kürekle okyanus geçen ilk Türk” ünvanına sahiptir. 2007 yazında başladığı Kas Gücüyle Devrialem projesini 5 sene 11 gün sonra 2012 yazında tamamlamıştır. Tarihte kendi gücüyle devrialemi başarmış ilk ve tek kişidir. En hızlı kas gücüyle devrialem rekorunun sahibidir. Tarihte üç ayrı okyanusu küreklemiş ilk kişidir. Büyük Okyanus’ta teknesinde geçirdiği 312 gün ile denizde en uzun süre kalan yalnız kürekçiye dair Guinness Dünya Rekoru’nun sahibidir. Atlas Okyanusu üzerinde kas gücüyle durmadan katedilen en uzun mesafe Eruç’a aittir. 2010 yılı sonu itibariyle hayatının 876 gününü okyanuslarda kayığında geçirmiş olup dünyada hayatta olan en tecrübeli okyanus kürekçisidir. 29.000 denizmili civarında bir mesafeyi küreklemiş olan Eruç 2013 Haziran ayı itibariyle kariyer toplamında dünyada önde giden okyanus kürekçisidir.
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülü, dünyaca itibar sahibi Explorers Club tarafından 2010 Vancouver Ödülü ve 2013 Liyakat Ödülü, Zirve Dağcılık Kulübü tarafından Dağcılığın Zirve Ödülü, Türk Deniz Ticaret Gazetesi tarafından Altın Yunus Ödülü, Outside Magazine tarafından 2013 Yılın Maceracısı Ödülü ve Best of ExplorersWeb 2012 Ödülü sahibidir.

Not: Tüm bilgiler wikipediadan alınmış olup kendisi hakkında sadece ilk paragraftaki bilgileri içermektedir. Varın gerisini siz düşünün !

(Bilgiler: http://tr.wikipedia.org/wiki/Erden_Eru%C3%A7 )

Türkiyenin en iyi denizcilik üniversitesinde lisans derecesinde eğitim almış, yerli ve yabancı şirketlerde naçizane çalışmış ve Pasifik Okyanusu hariç tüm okyanuslardan defalarca geçmiş biri olarak bir insanın sadece bir bot ve kas gücüyle okyanusu geçmesinin ne kadar imkansız olduğunu size anlatamam. Kendisi hakkında biraz bilgi edinince sadece deniz yolu değil bisikleti ve çantasıyla geçtiği ülkelerdeki seyahatleri ise ayrı bir hikaye. Çocuklar için yürüttüğü projeleri ise ayrıca incelemenizi öneririm.

http://vimeo.com/70679885
İngilizce bilmesiniz bile videoyu izlerseniz ne anlatılmak istediğini anlayabilirsiniz.

Aslında uzun blog yazıları yazmayı pek sevmem ama Erden Eruç hakkında nasıl kısa yazı yazılır bilemiyorum. Bahsedecek o kadar çok şey var ki…

Erden Eruç şimdilerde ise #CastawayWithPurpose projesi ile gezilerini belgeselleştirmeye ve tüm dünyaya anlatmak için hazırlanıyor. http://www.castawaywithpurpose.com/ internet adresinde projesine destek için website açan Eruç, Kickstarter.com ile desteklerinizi bekliyor. Kampanyanın bitmesine 16 gün kala yaklaşık 30.000 USD toplayan Eruç, yaklaşık 20.000 Amerikan Dolarına daha ihtiyacı var. Çoğunlukla yurt dışından gelen desteklere, bizlerde kendi çapımızda destek olmalıyız kanaatindeyim.

Kickstarter projesi için hazırlanan video
http://vimeo.com/69529118

Tam bir “Çılgın Türk” olarak niteleyebileceğim Erden Eruç Bey, kaslagit.com adresinde projesi ile ilgili tüm ayrıntıları bizlerle paylaşmış. Dileyenler kendisini ayrıca Facebook ve twitter adreslerinden de takip edebilir.

Son olarak dileğim şudur ki: Umarım hepimiz hayallerimizi onun gibi sahiplenir ve gerçekleştirmek için gerekli cesarete sahip oluruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.